Piekarska straż apeluje do mieszkańców, aby uważali na czad!
Jesień nadeszła wielkimi krokami, a wraz z nią gorsze warunki atmosferyczne. Oznaczać może to tylko jedno – rozpoczął się sezon grzewczy. Mieszkańcy Piekar Śląskich korzystają z urządzeń grzewczych takich jak kominki, piece gazowe, czy piece węglowe, których użytkowanie może być niebezpieczne dla życia i zdrowia. Śmiercionośny czad zbiera co roku swe żniwa, dlatego strażacy apelują o odpowiednie zabezpieczenie swoich domów. Może to uratować życie zarówno Twoje, jak i Twoich bliskich!
Uwaga na czad!
Rozpoczęła się ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. Akcja organizowana jest przez Państwową Straż Pożarną. Co roku, gdy zaczyna się sezon grzewczy, istnieje większa możliwość powstania pożarów w mieszkaniach lub domach. Zwiększa się także ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Czad nie bez powodu jest nazywany cichym i śmiercionośnym, ponieważ jest bezwonny, bez smaku, jak również nie możesz go dostrzec.
Kampania skierowana jest do wszystkich mieszkańców miasta, jednakże promowana będzie najbardziej wśród młodzieży i osób starszych, aby wiedziały, jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach. Dodatkowym elementem edukacyjnym jest apel Straży Pożarnej wystosowany wobec mieszkańców. Jego celem jest podniesienie poziomu wiedzy, która związana jest z zagrożeniami mogącymi wystąpić jesienią i zimą w domach, czy też mieszkaniach.
Strażacy apelują również o regularne dokonywanie przeglądu i czyszczenia przewodów kominowych, które jest obowiązkowe, jednakże wiele osób o tym zapomina. Konieczne jest także sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
Apel do mieszkańców
Państwowa Straż Pożarna apeluje o obowiązkowe sprawdzanie i utrzymanie właściwego stanu technicznego instalacji wentylacyjnej, przewodów kominowych, czujek dymu i tlenku węgla. Osoby starsze, którym sprawia to trudność, mogą skorzystać z ich pomocy.
Rekomendowane jest używanie specjalnych czujek pozwalających wykrycie ulatniającego się dymu i tlenku węgla. Jest to szczególnie ważne jesienią i zimą, kiedy wzrasta ryzyko wystąpienia tych zagrożeń. Dodatkowo uprasza się wszystkich mieszkańców, aby nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych. Nie powinieneś także zaklejać i zasłaniać kratek wentylacyjnych.
Reaguj na objawy sygnalizujące zatrucie organizmu tlenkiem węgla. Mogą wystąpić objawy, takie jak:
- bóle i zawroty głowy;
- duszność;
- przyspieszona akcja serca;
- osłabienie organizmu i senność.
Jeśli odczuwasz któregokolwiek symptomy, powinieneś otworzyć okna w mieszkaniu i wezwać służby ratunkowe.