Jak urządzić salon w stylu boho?
Boho to jeden z najbardziej popularnych i uwielbianych stylów aranżacyjnych. Cechuje go swoboda i naturalność. Stanowi połączenie różnych innych stylów – hippie, vintage a nawet pod pewnymi aspektami glamour. Jego nazwa wzięła się od bohemy, co oznacza środowisko artystyczne. Można więc uznać, że boho to styl stanowiący prawdziwy tygiel rozmaitości. Posiada jednak kilka charakterystycznych cech, które warto mieć na uwadze, aranżując salon w stylu boho. Jakie dodatki pasują do takiego wystroju?
Naturalność i kolory ziemi
Styl boho charakteryzuje się soczystymi kolorami, ale najczęściej nawiązują one do naturalnych barw. Mile widziane są więc pomarańcze, brązy i zielenie we wszystkich możliwych odcieniach. Styl boho lubi także… ciemne barwy! Dlatego często w takich wnętrzach widzi się ściany pomalowane na odważne kolory, np. butelkową zieleń, która nadaje wyjątkowego klimatu.
Aranżując salon w stylu boho, warto przywiązać wagę nie tylko do kolorów ścian, ale również drzwi! One także powinny mieć naturalną, przytulną barwę. Jeśli wymiana nie wchodzi w grę, można zaopatrzyć się w naklejki na drzwi, które nadadzą im zupełnie nowego charakteru. Dobrym rozwiązaniem będą też obrazy akrylowe w stylu boho, które zmienią wnętrze w kilka minut!
Dodatki w stylu boho – jakie wybrać?
Aranżacja salonu w stylu boho to nie tylko kolory, ale przede wszystkim dodatki. One również powinny być naturalne. Mile widziane jest więc drewno, żywe rośliny, a także ozdoby wykonane np. ze sznurów, tak jak bardzo popularne makramy lub też z traw, a także takie materiały jak len.
Styl boho daleki jest od minimalizmu, ale nie oznacza również przesady. Warto zwrócić uwagę na to, jakie dekoracje się wybiera, bo czasem mniej znaczy więcej. Z pewnością warto zaopatrzyć się w ciekawe tekstylia – poduchy, zasłony – ale również w odpowiednie grafiki, a także ozdoby, można powiedzieć, etniczne.
Co nie pasuje do stylu boho?
Znacznie łatwiej wskazać na to, czego powinno się unikać w aranżacji boho, ponieważ – jako styl artystyczny – jest dość tolerancyjny i pasuje do niego wiele różnych motywów. Bezwzględnie należy jednak unikać wysokich połysków, które – choć charakterystyczne dla stylu glamour – są zdecydowanie za chłodne do aranżacji boho. Styl boho nie jest również surowy, więc metal i cegły również nie są jego najczęstszymi elementami, w przeciwieństwie do wnętrz industrialnych. Także tworzywa sztuczne, takie jak plastik, nie powinny dominować w stylu boho, ponieważ mijają się z ideą naturalności. A aranżacji boho chodzi o to, by było przyjemnie, naturalnie i przytulnie!