Bezpieczna praca sezonowa – co robić, aby nie stać się ofiarą handlu ludźmi?
Sezon wakacyjny rozpoczął się pełną parą, a wraz z nim przybywa mnóstwo ofert pracy. W związku z trwającymi na całym świecie urlopami i wypoczynkiem, w wielu miejscach są poszukiwane dodatkowe osoby do wypełniania podstawowych obowiązków. Jest to także czas, który wykorzystują młode osoby mające wolne od szkoły, szukające zatrudnienia jedynie na kilka przyszłych miesięcy. Oblężenie przeżywa sektor turystyczny, lecz pojawiają się ogłoszenia także z innych miejsc, co z pewnością jest kuszące dla wielu osób. Sprzyjające mogą być także lepsze warunki finansowe. Nie powinno zatem nikogo dziwić, iż wiele osób chętnie podejmuje się tego typu pracy. Chcą zarobić możliwie jak najwięcej w krótkim okresie.
W związku z tym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich dołączyli do ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej pt. Bezpieczna praca sezonowa. Jej celem jest przede wszystkim zwiększenie świadomości na temat bezpiecznego zatrudnienia za granicami naszego kraju. Na co zatem zwrócić uwagę, aby to doświadczenie było pozytywne? Odpowiedź znajdziesz poniżej!
Bezpieczna praca sezonowa – co robić, aby nie stać się ofiarą handlu ludźmi?
Dodatkowych rąk do pracy brakuje w hotelarstwie, gastronomii, fabrykach, ośrodkach opieki, a także przy zbiorach owoców i warzyw. Poszukując jednak pracy sezonowej, która będzie wykonywana za granicą, powinieneś kierować się własnym bezpieczeństwem. Dzięki temu unikniesz potencjalnego ryzyka wystąpienia jakichkolwiek zagrożeń.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa
Pamiętaj:
- zweryfikuj pośrednika pracy oraz czy oferowana praca jest legalna,
- upewnij się, że pracodawca istnieje, sprawdź w sieci opinie o nim,
- unikaj miejsc, które nie mają podanego adresu, a pracodawcy kontaktują się wyłącznie mailowo lub telefonicznie,
- podpytaj znajomych, którzy pracowali za granicą, być może będą mogli polecić kogoś zaufanego,
- czytaj dokładnie, co podpisujesz,
- przygotuj kopie niezbędnych dokumentów – dowód, paszport, ubezpieczenie, umowa – najlepiej sfotografuj je i skany prześlij na skrzynkę zaufanej osoby,
- poinformuj bliskich dokąd i z kim wyjeżdżasz, bądź w stałym kontakcie,
- zabezpiecz pewną kwotę, która pozwoli Ci na wcześniejszy powrót do domu, jeśli będzie wymagała tego sytuacja,
- koniecznie ustal wspólnie z najbliższymi hasło bezpieczeństwa – słowo lub zdanie, które będzie sygnałem, że potrzebujesz pomocy.