Jaka kara za niezgłoszenie oczyszczalni ścieków?
Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na sięganie po ekologiczne rozwiązania, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Warto wspomnieć choćby o przydomowych oczyszczalniach ścieków, które są świetną alternatywą dla szamba czy zbiorczej sieci kanalizacyjnej. Z montażem takiej instalacji wiąże się jednak kilka kwestii formalnych, o których nie można zapomnieć, ponieważ w takim przypadku narażamy się na konsekwencje. Przepisy polskiego prawa obligują właścicieli lub zarządców nieruchomości do tego, aby w prawidłowy sposób zadbali o odprowadzanie ścieków z danej posesji. Dotyczy to więc budownictwa każdego typu, w tym domów jednorodzinnych. Problemy w tym zakresie pojawiają się jednak na obrzeżach miast oraz na wsiach, gdzie nie doprowadzono zbiorczej sieci wodno-kanalizacyjnej. Co w takiej sytuacji?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków – pozwolenie czy zgłoszenie?
Odpowiedzią na te potrzeby jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, która sprawdzi się w niemal każdych okolicznościach. Jest to bardzo nowoczesne, wydajne, bezawaryjne i nie wymagające stałej obsługi rozwiązanie, dzięki któremu można mieć pewność, że ścieki zostaną oczyszczone w niemal stu procentach. Przydomowe oczyszczalnie ścieków, których wydajność osiąga do 7,5 metra sześciennego na dobę, a więc są w stanie obsłużyć kilkuosobową rodzinę, nie wymagają pozwolenia na budowę. Nie oznacza to jednak, że nie ma tutaj do czynienia z żadnymi kwestiami natury formalnej. Konieczne jest bowiem zgłoszenie budowy przydomowej oczyszczalni w odpowiadającym jej adresowi starostwie powiatowym.
Jak zgłosić przydomową oczyszczalnię?
Zgłoszenie przedsięwzięcia powinno nastąpić najpóźniej na 21 dni przed planowanym rozpoczęciem prac. Nie trzeba czekać na żadną decyzję, lecz jedynie uzbroić się w cierpliwość i reagować na informacje z urzędu. Jeśli nie otrzymamy ze starostwa sprzeciwu ani prośby o uzupełnienie jakichkolwiek braków, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć realizację inwestycji. Oprócz samego formularza zgłoszeniowego, należy dostarczyć stosowną dokumentację, w tym projekt instalacji naniesiony na mapę terenu czy opis techniczny. Jest to niezbędne z uwagi na wymagane prawnie odległości od najbliższej zabudowy, granicy działki czy wszelkiego rodzaju instalacji.
Co grozi za brak zgłoszenia własnej oczyszczalni ścieków?
Widzimy więc, że zgłoszenie budowy oczyszczalni to formalność, która nie zajmuje wiele czasu. Mimo to, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego obowiązku lub po prostu nie decyduje się na jego realizację. Tymczasem, brak zgłoszenia może sprowadzić na właściciela instalacji sporo problemów, w tym kary finansowe, które w tym przypadku nakłada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Mogą one wynieść od 500 do 1000 złotych, a jeśli odmówi się zapłaty, sprawa jest kierowana do sądu, który może orzec karę od 20 do nawet 5000 złotych albo – jeśli inwestor ma w danej sytuacji rację – umorzyć postępowanie. Nie warto więc pomijać tak istotnych spraw, ponieważ samo zgłoszenie zajmie dosłownie chwilę, a unikniemy konsekwencji prawnych za jego brak.