Jak uzyskać dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków?
Z roku na rok rośnie liczba przydomowych oczyszczalni ścieków, które są jednym z najlepszych rozwiązań jeśli chodzi o usuwanie zanieczyszczeń z gospodarstw domowych i nie tylko. Wielu właścicieli nieruchomości stając przed tego typu inwestycją zastanawia się, czy możliwe jest uzyskanie dofinansowania na ten cel. Podpowiadamy, kto i w jaki sposób może otrzymać środki na budowę przydomowej oczyszczalni oraz na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę. Jednym z ważnych obowiązków każdego właściciela czy zarządcy nieruchomości jest właściwe, a więc zgodne z prawem i przyjętymi standardami, odprowadzanie nieczystości, w tym ścieków bytowych. Nie wszędzie istnieje jednak możliwość dokonania przyłącza do zbiorczej sieci kanalizacyjnej. Wówczas nie pozostaje nic innego jak skorzystanie z alternatywnych opcji, w tym budowa przydomowej oczyszczalni ścieków.
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków – dlaczego warto?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków to niezwykle nowoczesne instalacje przepływowe, które posiadają niemal stuprocentową skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń odprowadzanych z gospodarstwa domowego, ale nie tylko. Istnieje wiele rodzajów oczyszczalni, a przy wyborze należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami (m.in. minimalną wydajnością), ale też jakością gleby, wysokością wód gruntowych, metrażem działki i aspektami stricte technicznymi. Przydomowe oczyszczalnie ścieków mają szereg zalet, w tym są ekologiczne, tanie w utrzymaniu, bezawaryjne i bezobsługowe.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków – jakie dofinansowanie?
Największym mankamentem w przypadku budowy przydomowej oczyszczalni jest koszt całego przedsięwzięcia, który może wynieść – w zależności od rodzaju i specyfikacji technicznej danej instalacji – od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na szczęście, istnieje możliwość zdobycia dofinansowania na ten cel, głównie w ramach programów proekologicznych. Na uwagę zasługują przede wszystkim środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). W tym przypadku w grę wchodzi np. zwrotna pożyczka na 100% kosztów kwalifikowanych, z możliwością umorzenia jej po spełnieniu konkretnych warunków. Dofinansowanie w postaci różnego typu dotacji w ramach wspomnianego funduszu, ale też z pieniędzy gminnych czy innych programów unijnych, są co do zasady bezzwrotne. Trzeba jednak spełnić wszelkie kryteria i dochować warunków umowy, w tym prawidłowo spożytkować otrzymane wsparcie.
Formalności przy budowie własnej oczyszczalni ścieków
Pamiętajmy, aby do każdego przypadku podchodzić w sposób indywidualny i dokładnie zapoznać się z zasadami danego programu. Przy staraniu się o pomoc finansową na budowę przydomowej oczyszczalni trzeba zwrócić uwagę m.in. na limit kosztów kwalifikowanych oraz jaki rodzaj instalacji i o jakiej wydajności jest dotowany. Oprócz samego wniosku o dofinansowanie należy z reguły dostarczyć do właściwego podmiotu załączniki w postaci np. projektów, kosztorysów czy opisów technicznych planowanej inwestycji.