Przeróbka szamba na oczyszczalnię – co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz prace?
Dawniej jedynym sposobem na rozwiązanie kwestii ścieków, w miejscach bez dostępu do kanalizacji, było zainstalowanie tradycyjnego szamba. Obecnie jednak dostępne są nowocześniejsze i bardziej korzystne alternatywy, takie jak przydomowe oczyszczalnie ścieków. Pojawia się więc pytanie, czy można przekształcić istniejące szambo w oczyszczalnię? Spróbujmy to dokładniej przeanalizować i rozwiać wszelkie wątpliwości. Każdy właściciel lub zarządca budynku, w tym domu, ma obowiązek przyłączyć go do odpowiedniego systemu sanitarnego. Niestety, w wielu miejscach, zwłaszcza na terenach wiejskich czy w nowych osiedlach na obrzeżach miast, brak jest dostępu do zbiorczej sieci kanalizacyjnej. W związku z tym, wiele starszych domów wyposażonych jest w tradycyjne szamba, które są mniej wydajne, bezpieczne i ekologiczne niż nowoczesne rozwiązania.
Szambo a oczyszczalnia ścieków – jak działają?
Jeszcze kilkanaście lat temu większość właścicieli nieruchomości decydowało się na zakopanie w ziemi zbiornika bezodpływowego, a więc tradycyjnego szamba. Rozwiązanie to sprawdzało się nie tylko w przypadku domów jednorodzinnych, ale także działek rekreacyjnych, a nawet przy budownictwie wielorodzinnym. W obecnych czasach o wiele praktyczniejszą opcją są jednak przydomowe oczyszczalnie ścieków, które charakteryzują się niezwykłą skuteczności, a przede wszystkim nie wymagają regularnego opróżniania. Nic więc dziwnego w tym, że osoby posiadające szambo, chcą przerobić je na nowoczesną oczyszczalnię.
Przerobienie szamba na oczyszczalnię – czy to legalne?
W sieci można znaleźć wiele poradników, w jaki sposób przekształcić szambo w przydomową oczyszczalnię. Wiele firm oferuje też tego typu kompleksową usługę, gwarantując, że wszystko będzie działać tak, jak powinno. Niestety, w większości przypadków nie jest to prawda, a przekształcenie szamba w oczyszczalnię zarówno z prawnego, jak i praktycznego punktu widzenia, nie jest możliwe. Stworzona w ten sposób oczyszczalnia nie spełni bowiem testów wydajnościowych, wytrzymałościowych, ognioodpornych itp, a więc nie będzie nadawać się do użytku. Tego typu instalacji stawia się bowiem dość wysokie wymagania, aby funkcjonowały bezpiecznie i spełniały swoją funkcję.
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków – co trzeba wiedzieć?
Widzimy więc, że jeśli przekształcenie nie wchodzi w grę, pozostaje wybudowanie przydomowej oczyszczalni od podstaw. W tym celu warto skorzystać ze wsparcia fachowców, którzy zadbają o inwestycję kompleksowo – od wykonania projektu (z uwzględnieniem lokalizacji na działce) i pomocy przy formalnościach, aż po zakup wszystkich elementów, sam montaż i przeprowadzenie testów. W zależności od tego, na jaki rodzaj oczyszczalni się zdecydujemy, trzeba przygotować się na wydatek od kilku do nawet 30 000 złotych. W przypadku instalacji o niewielkiej wydajności, nie ma konieczności ubiegania się o pozwolenie budowlane, lecz trzeba jedynie zgłosić takie prace we właściwym starostwie powiatowym na minimum 21 dni przed ich startem.